Du kan se programmet fra Digidage 2023, der løb af stablen den 8. og 9. november.
Du kan gense oplæggene i mediebiblioteket.
- Ordblindhed og andre læsevanskeligheder
- Trivsel med digitalisering
- Digitale teknologier i undervisningen
- Entreprenørskab og fremtidssikre institutioner
- Kunstig intelligens og hvad gør vi så?
- Hvordan får vi alle med?
- Digital dannelse og kritisk stillingtagen
- Institutionernes digitale hverdag
- Keynote
- Studieadministration
Ordblindhed og andre læsevanskeligheder
LST - der er gratis, og som virker
Målrettet til: Alle med interesse for ordblindhed og andre læsevanskeligheder.
Oplægsholder: Carsten Milan Nielsen.
Kanal: 4.
Didaktisk LST-kørekort - ordblindevenlige læringsmiljøer
Målrettet til: Alle med interesse for ordblindhed og andre læsevanskeligheder.
Oplægsholder: Marianne Billeskov Mortensen.
Kanal: 4.
Vi owner jo vores ordblindhed!
Målrettet til: Alle med interesse for ordblindhed og andre læsevanskeligheder.
Oplægsholder: Sidsel Stenbak.
Kanal: 4.
Læse- og skriveteknologi i engelskundervisningen på mellemtrinnet i grundskolen
Målrettet til: Alle med interesse for ordblindhed og andre læsevanskeligheder.
Oplægsholder: Anja Bols Slåttvik.
Kanal: 4.
Trivsel med digitalisering
Børn og unges digitale liv: Gamle problemer, nye betingelser
Målrettet til: Alle.
Oplægsholder: Anne Mette Thorhauge.
Kanal: 1.
Når mobning går digitalt
Målrettet til: Grundskolen.
Oplægsholder: Naja Kinch Sohn.
Kanal: 3.
Kan makerspace og projekttænkning øge trivslen?
Målrettet til: Grundskolen.
Oplægsholder: Kristian Toft.
Kanal: 5.
Børn og unges digitale liv – fællesskaber, krænkelser og fastholdelse
Målrettet til: Grundskolen.
Oplægsholder: Kathrine Elmose Jørgensen.
Kanal: 5.
Digitale teknologier i undervisningen
CT-simuleringer i naturfagsundervisningen
Målrettet til: Lærere i grundskolen.
Oplægsholder: Maria Damlund.
Kanal: 5.
Gymnasieelevers digitale læsning anno 2023
Målrettet til: Lærere på gymnasiale uddannelser.
Oplægsholdere: Michael Juul Nielsen og Lasse Bo Jensen.
Kanal: 5.
The Nordic EdTech landscape
Målrettet til: Alle.
Oplægsholder: Jonathan Viner.
Kanal: 5.
Portfolio i en digital hverdag – nye metoder til en anderledes portfolio.
Målrettet til: Lærere på FGU.
Oplægsholder: Marianne Dujardin.
Kanal: 2.
Entreprenørskab og fremtidssikre institutioner
Designtænkning som didaktisk metode i gymnasiet
Målrettet til: Lærere på gymnasiale uddannelser.
Oplægsholder: Morten Winther Bülow.
Kanal: 3.
Fremtidsparate erhvervsuddannelser – hvordan?
Målrettet til: Erhvervsuddannelser.
Oplægsholdere: Tina Voldby, Christoffer Jørgensen, Tanja Nielsen, Jesper Nielsen og Mads Fjord Jørgensen.
Kanal: 2.
Fremtidsværksted: Hvordan skal fremtidens prøver se ud i gymnasiet?
Målrettet til: De gymnasiale uddannelser.
Oplægsholdere: Per Størup Lauridsen, Hanne Hautop, Asger Kjær Sørensen og Ane Qvortrup.
Kanal: 2.
Digitalisering forandrer arbejdsmarkedet – hvad gør medarbejderne og virksomhederne for at følge med?
Målrettet til: Voksen- og efteruddannelse.
Oplægsholdere: Merete Nordstrøm, Claus Riekehr Møller og Frederik Lindhardt.
Kanal: 2.
Folkeskolens prøver i udvikling – to forsøg med prøveformer
Målrettet til: Grundskolen.
Oplægsholdere: Gitte Christiansen, Pernille Tjellesen og Anne Krab Harholt.
Kanal: 3.
Nytænkning af undervisningsformater på AMU
Målrettet til: Voksen- og efteruddannelse.
Oplægsholder: Daniella Tasic Hansen.
Kanal: 2.
Kunstig intelligens og hvad gør vi så?
Generativ AI: Når teknologien flytter ind i hjertet af de humanistiske fag
Målrettet til: Lærere på gymnasiale uddannelser.
Oplægsholder: Tine Wirenfeldt Jensen.
Kanal: 3.
Show-off med kunstig intelligens
Målrettet til: Erhvervsuddannelser.
Oplægsholder: Mark Arpe Mortensen og Peter Bruus.
Kanal: 3.
Kunstig intelligens afkodet
Målrettet til: Alle.
Oplægsholder: Kristoffer Nielbo.
Kanal: 2.
Kreativ AI og de humanistiske fag
Målrettet til: Lærere.
Oplægsholder: Andreas Refsgaard.
Kanal: 1.
Hvordan får vi alle med?
Digitale og analoge læremidler: Findes den gode undervisning et sted i midten?
Målrettet til: Lærere i grundskolen.
Oplægsholdere: Stig Toke Gissel, Lis Zacho, Rikke Bay og Rikke Egeberg.
Kanal: 1.
Hvad kan uddannelsessystemet gøre ved mistrivslen?
Målrettet til: Alle.
Oplægsholder: Claus Holm.
Kanal: 3.
Fra ildsjæle til den samlede personalegruppe
Målrettet til: Ledere og ressourcepersoner i grundskolen.
Oplægsholdere: Nina Blaabjerg Nielsen og Mads Middelboe Rehder.
Kanal: 1.
Digital inclusion – how to reach ”hard to reach learners”
Målrettet til: Voksen- og efteruddannelse.
Oplægsholder: Johanni Larjanko.
Kanal: 2.
Ny tid – nye nuancer på fællesskaber og fællesskabende didaktik
Målrettet til: Grundskolen og ungdomsuddannelser.
Oplægsholdere: Tine Basse Fisker og Helle Rabøl.
Kanal: 1.
Skærmskræk og læsekompetencer
Målrettet til: Grundskolen.
Oplægsholder: Simon Skov Fougt.
Kanal: 3.
Digital dannelse og kritisk stillingtagen
Fremtidens dannelse er digital dannelse
Oplægsholder: Andreas Holbak Espersen.
Målrettet til: Alle.
Kanal: 1.
Dig og dine data
Målrettet til: Alle.
Oplægsholder: Anders Høeg Nissen.
Kanal: 5.
Nyt videncenter for digital teknologiforståelse: Sådan kommer vi videre
Målrettet til: Alle.
Oplægsholdere: Lars Bo Andersen og Jette Aabo Frydendal.
kanal: 1.
Digital børnemagt!
Målrettet til: Grundskolen.
Oplægsholder: Thomas Enemark Lundtofte.
Kanal: 3.
Institutionernes digitale hverdag
Dataunderstøttet skoleudvikling i Københavns Kommune
Målrettet til: Ledere og forvaltningschefer i grundskolen.
Oplægsholdere: Jakob Jannik Lykke Sørensen, Rasmus Dahl og Anders Boesen.
Kanal: 1.
Uddannelsessektoren under angreb
Målrettet til: Ledere på ungdomsuddannelser.
Oplægsholdere: Mads Konge, Anders Rokkjær og Kristian Ørnsholt.
Kanal: 2.
Keynote
Creative and playful learning: Is this the future of the elementary school?
Målrettet til: Grundskolen.
Oplægsholdere: Mitchel Resnick, Rasmus Egede Dahl og Astrid Brandt Vesterager.
Kanal: 1.
Det gode børneliv med skærme i skolen
Målrettet til: Grundskolen.
Oplægsholdere: Louise Klinge, Christel Aagaard Rasmussen, Magnus Hermann, Morten Biering og Simon Skov Fougt.
Kanal: 1.
Studieadministration
Grunddata og datakvalitet
Målrettet til: Grundskoler, ungdoms-, voksen- og efteruddannelse.
Oplægsholdere: Klaus Østergaard Jensen, Jan Hauerslev, Martin Hovbakke Sørensen, Sidsel Gro Holm-Lauritzen og Mia Aistrup.
Kanal: 4.
Unilogin og Test og prøver
Målrettet til: Grundskoler, ungdoms-, voksen- og efteruddannelse.
Oplægsholdere: Sidsel Gro Holm-Lauritzen og Kristian Johnsen.
Kanal: 4.
Nyt system til administration af specialpædagogisk støtte og Tilskudsadministration
Målrettet til: Ungdoms- og efteruddannelse.
Oplægsholder: Steffen Hygum Nielsen og Lena Tempel.
Kanal: 4.
Rejsen på Lærepladsen.dk og Nyt Viskvalitet
Målrettet til: Erhvervs- og voksenuddannelse.
Oplægsholder: Anders Caprani og Christa Corfitsen.
Kanal: 4.